30 kwietnia 2012

SŁOWNIK PERSONALISTYCZNY

SŁOWNIK    PERSONALISTYCZNY




Nosce te ipsum

Mądrość


Mądrość. Mądrość jest zwieńczeniem poznania i działania moralnego. Mądrość w ogóle jest doskonałością życia osobowego człowieka. Mądrość jest doskonałością wszystkich trzech władz duchowych. Jest połączeniem efektów kontemplacji, sumienia i upodobania. Mądrość obejmuje akceptację prawdy, afirmację dobra i fascynację pięknem. Mądrość ogarnia w sobie kontakt z trzema osobowymi własnościami istnienia. Mądrość łączy w sobie uznanie osobowej prawdy, chcenie osobowego dobra i przeżycie osobowego piękna. Dzięki temu mądrość dociera do osobowej godności człowieka i rozpoznaje ją. Godność obejmuje własności osobowe bytu ludzkiego. Dlatego to mądrość i tylko ona rozpoznaje osobową godność człowieka. Mądrość traktuje człowieka jako cel działania moralnego. To mądrość zwraca się do człowieka rozpoznając jego bezwzględną rangę i pozycję. Mądrość decyduje o moralnej postawie człowieka. To właśnie mądrość wyznacza moralne nastawienie człowieka na osobową prawdę, osobowe dobro i osobowe piękno. Mądrość dociera do samej osoby ludzkiej, odkrywa jej rangę i znaczenie dla człowieka i dlatego uznaje ją za coś absolutnego w każdym wymiarze. Tylko mądrość zna jednocześnie najwyższą osobową prawdę, najdoskonalsze osobowe dobro i najwspanialsze osobowe piękno.

Ale mądrość nie jest ludzką wiedzą. Nie jest ani wiedzą pojęciową, ani wiedzą naukową. Nie jest erudycją, czyli znajomością kultury. Mądrość jest efektem doświadczenia osobowej realności człowieka. Mądrość jest ostatecznym efektem doświadczenia wewnętrznego, czyli doświadczenia mowy serca i umysłu. Natomiast sama w sobie mądrość jest całościowym nastawieniem człowieka na afirmację osoby ludzkiej i Osoby Boskiej. Jest takim nastawieniem człowieka, które łączy w sobie wiarę w prawdę, nadzieję na piękno (na piękne życie) i miłość do dobra. Mądrość stanowi pełną otwartość człowieka na ludzką osobę. Mądrość widzi i dostrzega w każdym człowieku to, co osobowe, i skłania nas do służby osobie człowieka (oraz Osobie Boga). Mądrość radykalnie wykracza poza znajomość ludzkiej natury. Mądrość przekracza to, co w człowieku naturalne i każe nam wielbić samą ludzką osobę.

Mowa serca

Mowa serca. Mowę serca odkrył dla nas dzisiaj prof. Gogacz, filozof i naukowiec, poeta i pisarz religijny. Nawiązuje on do tradycji scholastycznej. Powraca do koncepcji mowy serca, która w XIII wieku była mocno związana z mistyką (u św. Tomasza i u Bonawentury).

Mowa serca stanowi wewnętrzne doświadczenie człowieka. To wewnętrzne doświadczenie dotyczy własności osobowych. Ludzka osoba przejawia się i działa poprzez własności osobowe – poprzez prawdę, dobro i piękno. Można powiedzieć, że dzięki mowie serca doświadczamy tego, co w człowieku jest osobowe, czyli mamy kontakt z własnościami osobowymi. Te własności przyczynują duchowość człowieka, czyli ludzką naturę. Ale w istniejącym już bycie własności osobowe oddziałują bezpośrednio na duchowe władze człowieka. Takie oddziaływanie stanowi doświadczenie mowy serca. Oczywiście prawda, dobro i piękno oddziałują kolejno na trzy władze duchowe – rozum, wolę i uczucia. Dlatego może lepiej byłoby mówić o mowie serca i umysłu. W scholastyce funkcjonowały bowiem określenia: verbum cordis oraz verbum mentis. Ale najważniejszez jest samo zrozumienie problemu.

Osoba ma zdolność przemawiania. Inaczej powiemy, że osoba ma zdolność komunikowania się. Osoba przemawia do drugiej osoby. Tym, co przemawia do nas jest osobowa egzystencja (osobowe istnienie). Osoba jako osobowa egzystencja przemawia do nas przy pomocy własności prawdy, dobra i piękna. Mowa serca i umysłu stanowi wyraz osobowej egzystencji. Obejmuje ona kontemplację, sumienie i upodobanie. W tych aktach przemawia do nas osobowa prawda, osobowe dobro i osobowe piękno. Aktywność tych własności osobowych stanowi wewnętrzne doświadczenie. To wewnętrzne doświadczenie nazywamy właśnie mową serca i umysłu. Ta mowa pozwala nam zrozumieć osobę ludzką i Osobę Boską (Trójcę Osób).

Serce

Serce. Serce oznacza pewien zakres ludzkiego doświadczenia. Termin serce jest często używany w tradycji ludowej i literaturze, natomiast rzadziej jest używamy w filozofii. Potocznie serce przeciwstawia się umysłowi (rozumowi). Ale w filozofii personalistycznej powraca sprawa doświadczenia nazywanego mową serce. Określenie serca odnosi się zatem do tego zakresu duchowości, który obejmuje zdolności pożądawcze – wolę i uczucia. Jakby po drugiej stronie duchowości mamy umysł, który obejmuje zdolność rozumowego poznania i myślenia.

We wszystkich koncepcjach etycznych podkreślano udział rozumu, czyli właśnie umysłu. Dopiero w irracjonalizmie została wyeksponowana rola woli. Ale tam z kolei zabsolutyzowano wolę jako zasadę człowieka. Również ludzka uczuciowość nie znajdowała dla siebie właściwego miejsca, bo jeśli była eksponowana na pierwszym miejscu, to działo się to kosztem rozumu i woli. Wydaje się, że najtrudniejsze jest zachowanie właściwej proporcji między rolą serca i umysłu. Oba zakresy ludzkiej duchowości są ważne i potrzebne. Zarówno umysł jak i serce muszą spełniać swoją rolę w zakresie aktywności człowieka. Umysł posiada swoje doświadczenie, zaś serce ma swoje. Oba rodzaje doświadczenia i aktywności muszą się uzupełniać, aby człowiek mógł prawidłowo działać.

Filozofia personalistyczna przypisuje sercu bardzo ważny zakres doświadczenia wewnętrznego. Mówimy tutaj o mowie serca. Na przykład prof. Gogacz stosuje określenie mowy serca do całości wewnętrznego doświadczenia człowieka. Mowa serca odnosi się w tym ujęciu do bezpośredniego doświadczenia własności osobowych człowieka. Nazwa mowy serca oznacza więc doświadczenie dokonujące się całkowicie poza myśleniem i świadomością człowieka. Chodzi tu o pewnego rodzaju bezpośrednie dotknięcie i oddziaływanie własności osobowych prawdy, dobra i piękna. Tak rozumiana mowa serca obejmuje we władzach duchowych kontemplację, sumienie i upodobanie.

26 kwietnia 2012

SŁOWNIK    PERSONALISTYCZNY




Nosce te ipsum

spis treści

1. Bóg; 2. Istnienie; 3. Istota; 4. Realność

5. Osoba; 6. Relacje osobowe; 7. Godność

8. Mądrość; 9. Mowa serca; 10. Serce

11. Umysł; 12. Rozum; 13. Kontemplacja

14. Wiara; 15. Wiedza; 16. Myślenie; 17. Zwątpienie

18. Świadomość; 19. Kultura; 20. Natura

21. Dusza; 22. Ciało; 23. Życie; 24. Płeć

25. Uczucia; 26. Upodobanie; 27. Nadzieja; 28. Przyjemność

29. Wola; 30. Sumienie; 31. Miłość; 32. Zazdrość; 33.Wolność

34. Moralność; 35. Dobro moralne; 36. Akt moralny

37. Słowo prawdy; 38. Czyn dobra; 39. Przeżycie piękna

40. Zło moralne; 41. Grzech; 42. Łaska

43. Nawrócenie; 44. Wybaczenie; 45. Cierpienie

46. Kobieta; 47. Matka; 48. Mężczyzna; 49. Ojciec

50. Małżeństwo; 51. Rodzina; 52. Wspólnota; 53. Naród

54. Wychowanie; 55. Pokój; 56. Wojna, czyli walka

57. Ideologia; 58. Filozofia; 59. Polityka

60. Człowiek

Osoba


Osoba. Człowiek jest człowiekiem, ale powinien stawać się osobą. Człowiek został stworzony jako osoba. Został stworzony jako osoba mężczyzny i osoba kobiety. Człowiek miał żyć jako osoba mężczyzny i kobiety. Taki był Boży zamysł. A to znaczyło, że człowiek będzie żył w łączności z Bogiem. Jednak człowiek wybrał zwykłe ludzkie połączenie. Ze swojej wspólnoty wykluczył Boga i tym samym utracił całe życie osobowe. Ale Bóg nie zostawił człowieka jego losowi. Bóg przygotował i ofiarował przez swego Syna zbawienie człowiekowi. W ten sposób Bóg dał człowiekowi możliwość przywrócenia życia osobowego. Bóg przywrócił człowiekowi życie wieczne i zbawienie.

Człowiek jest bytem osobowym. Człowiek posiada osobową egzystencję. To znaczy, że człowiek ma osobowe istnienie wyposażone w osobowe własności. Są nimi prawda, dobro i piękno. Te własności przyczynują rozumną naturę człowieka (czyli jego duszę). Osoba ludzka stanowi podmiotowość istnienia. To właśnie podmiotowość istnienia jest przyczyną ludzkiej natury. Własności transcendentalne zawarte w istnieniu przyczynują zarówno ludzką duchowość (rozum, wolę i uczucia), jak i ludzką cielesność (życie, płeć i organizm cielesny). Osobowa podmiotowość działa zarówno poprzez władze duchowe, jak też poprzez władze cielesne człowieka.

Ale osobowa podmiotowość zaczyna żyć i ujawnia się w człowieku jedynie w łączności z Bogiem. Ludzka osoba potrzebuje nawiązać relacje osobowe z Bogiem, aby mogła się ujawnić cała moc i doskonałość osobowego działania. Istnienie człowieka potrzebuje łączności z Istnieniem Boskim. Dopiero łączność z Bogiem, która jest skutkiem działania łaski, uaktywnia osobę człowieka. Osoba działa bowiem mocą Bożej łaski. Ale właśnie dzięki temu osoba działa moralnie. Moralność człowieka jest skutkiem aktywności osoby połączonej z Bogiem. Dlatego podmiotem moralnym jest w człowieku osoba, a nie natura. Natura działa tylko po ludzku, czyli może błądzić. Raz działa prawidłowo, a innym razem błądzi. Natura działa w sposób niepewny. Dlatego natura (dusza i ciało) nie może być podmiotem moralnym. Działanie moralne jest dokonywane jedynie przez osobę (osobową podmiotowość). W tym względzie natura potrzebuje wsparcia osoby. Jednak to osobowe wsparcie pojawia się za sprawą łączności z Bogiem. To Bóg nawiązując z człowiekiem relacje osobowe pobudza aktywność osoby. Prawda, dobro i piękno zaczynają działać dzięki kontaktowi z Osobami Boskimi.

Relacje osobowe


Relacje osobowe. Relacje osobowe łączą dwie osoby albo więcej osób we wspólnocie. Osoba stanowi podmiotowość istnienia, która działa poprzez własności prawdy, dobra i piękna. Relacje osobowe przebiegają na poziomie istnienia. Według Gogacza relacje osobowe łączą prawdę jednego bytu z prawdą drugiego bytu albo łączą dobro jednego bytu z dobrem innego. Relacje osobowe łączą więc jedną osobę z drugą osobą (albo nawet z kilkoma osobami). Ale człowiek nie ma możliwości działania w obrębie istnienia, dlatego nie może zapoczątkować relacji osobowej. Relację osobową z człowiekiem albo pomiędzy ludźmi może zapoczątkować (czyli sprawić) tylko Bóg. To Bóg nawiązuje relacje z osobą człowieka. I to Bóg sprawia relacje osobowe i to On ożywia i pobudza do działania osobę człowieka. Bóg sprawia również relacje osobowe pomiędzy dwojgiem ludzi. Ale jest to szczególna sytuacja, która ma miejsce w sakramencie małżeństwa. Bóg łączy małżonków relacjami osobowymi, które są trawałe i niezmienne. Dlatego jak twierdzi Gogacz, te relacje są niezależne od naszego poznania i naszych decyzji. A więc to Bóg decyduje o osobowej łączności małżonków. Nic nie jest w stanie ich rozdzielić.

Relacje osobowe są skutkiem działania łaski Bożej. Bo tylko Bóg ma moc dostania się do osobowej egzystencji człowieka i sprawienia w niej czegoś. Bóg oddziałuje wtedy swoją Prawdą, Dobrem i Pięknem. Osoba ludzka pobudzona łaską i mocą Bożą zaczyna się uaktywniać przemawiając do nas w mowie serca. Relacje osobowe są więc potrzebne do uaktywnienia osoby ludzkiej. To właśnie wtedy osoba podejmuje działania moralne. Osoba przejawia się w mowie serca, czyli w kontemplacji, sumieniu i upodobaniu. I dzięki temu osoba może umoralnić naturę człowieka. To dzięki relacjom osobowym z Bogiem człowiek zaczyna działać moralnie, czyli osobowo.

Godność


Godność. Godność człowieka nie jest wymyśloną wartością. Godność jest realną rangą ludzkiej osoby. Godność jest pozycją realności osoby. Realność osoby ma w świecie szczególną rangę. Jest to pozycja czegoś bezwzględnego – najwyższej prawdy, bezwzględnego dobra i absolutnego piękna. Osoba ludzka ma pozycje czegoś szczególnego i bezwzględnego. Osoba ma więc rangę i pozycje celu, czyli czegoś, co stanowi najwyższy i ostateczny cel moralnej działalności człowieka (tu na ziemi).

Godność określa pełną i doskonałą realność osoby ludzkiej. Osoba, czyli osobowa podmiotowość, żyje i działa poprzez własności transcendentalne prawdy, dobra i piękna. Godność obejmuje i oznacza wszystkie trzy własności osobowe (razem i naraz). To znaczy, że godność stanowi osobowa prawda, osobowe dobro i osobowe piękno człowieka połączone razem w osobowej egzystencji (w osobowym istnieniu). Osoba ludzka błyszczy blaskiem prawdy, dobra i piękna. I właśnie ten wspólny blask oraz wspólną moc działania własności osobowych określamy mianem godności osobowej. Tej godności nie da się porównać z niczym na świecie. Osobowa godność człowieka ma odniesienie wyłącznie do swojego źródła, którym jest Trójca Osób Boskich. To Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo Boże. Bóg stworzył człowieka jako osobę. A więc to Bóg nadał człowiekowi szczególną rangę osoby. Bóg nadał człowiekowi szczególną godność. Godność dziecka Bożego.

24 kwietnia 2012


SŁOWNIK    PERSONALISTYCZNY



Nosce te ipsum

Bóg


Bóg. Bóg jest stwórcą człowieka. Według św. Tomasza Bóg jest czystym istnieniem. Jako czysty akt istnienia Bóg posiada moc sprawczą. Istnienie jest bowiem pierwszą przyczyna i zasadą realności. Nie ma realnego bytu bez istnienia. Dlatego wszystkie byty mają istnienie stworzone przez Boga. Ale ludzkie istnienie ma wyjątkowy charakter – jest istnieniem osobowym, jak stwierdził Wojtyła. W przypadku człowieka mówimy więc o osobowym istnieniu (o osobowej egzystencji). Akt istnienia jest właśnie egzystencją (ex-sistentia), to znaczy, że wyraża się i wydarza na zewnątrz w postaci istoty i jej działań. Realność i aktywność istoty jest skutkiem przyczynowości sprawczej istnienia. Ludzkie istnienie sprawia więc w powstającym bycie możność istotową. Osobowe własności transcendentalne przyczynują ludzką duszę, zaś własności nieosobowe kształtują cielesność człowieka.

Bóg jest bytem osobowym. Ale Bóg sam w sobie stanowi osobową wspólnotę. Bóg jest Trójcą Osób Boskich. Stwarzając człowieka Bóg działa jako osobowa wspólnota. Dlatego stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo. Stworzył go jako osobę, a nie wspólnotę. Bóg stworzył jednak człowieka jako osobę mężczyzny i osobę kobiety. Człowiek jest więc pojedynczą osobą mężczyzny lub kobiety. Jednak osoby mężczyzny i kobiety mogą się połączyć i utworzyć osobową wspólnotę. Ale do tego potrzebna jest łaska Boża. Bóg chciał i zamierzał być zawsze obecny przy człowieku, ale pierwsi rodzice podjęli działanie na własną rękę. To wywołało ontyczną katastrofę. Natura oderwała się od osoby, a osoba straciła łączność z Bogiem. W ten sposób człowiek utracił osobową podmiotowość i pozostał sam ze swoją naturą. Utracił pomoc Boga i moc własnej osoby. Musiał się zmagać z nieprzychylnym losem. Jednak Bóg nie zostawił człowieka na pastwę jego upadłej natury. Bóg podjął radykalna próbę odnowy człowieka poprzez życie, cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie swojego Syna Jezusa Chrystusa. Chrystus zbawił ludzi, czyli przywrócił im moc osoby i życie wieczne.

Bóg obdarza człowieka dobrami osobowymi. Daje mu prawdę i wiarę, dobro i miłość, piękno i nadzieję. To Bóg obdarza nas słowem prawdy, czynem dobra i przeżyciem piękna. Bóg otacza opieką i łaską osobę człowieka. Bóg opiekuje się osobą mężczyzny i osobą kobiety. Bóg pragnie przyjąć ich do swojej wspólnoty. Bóg jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Istnienie


Istnienie. Istnienie jest podstawą wszelkiej realności. W filozofii to św. Tomasz z Akwinu rozpoznał w realnym bycie akt istnienia i możność istotową. Akt istnienia urealnia istotę bytu. Czymś pierwszym i stworzonym w bycie jest akt istnienia. Akt istnienia jest wyposażony we własności transcendentalne. Akt istnienia urzeczywistnia treści istotowe za pośrednictwem własności transcendentalnych. Powstanie istoty bytu (czyli urealnienie treści istotowych) jest już procesem wewnątrz-bytowym. W tym procesie biorą udział własności transcendentalne jako zasady wewnętrzne oraz różne przyczyny zewnętrzne jako realne byty (aniołowie, rodzice, środowisko przyrodnicze, czyli byty naturalne). Te realne byty stanowią przyczyny wtórne lub drugorzędne bytu człowieka. Pierwszą przyczyną człowieka jest Bóg, który stwarza istnienie bytu. Bez istnienia nie może nic powstać. Bez istnienia nie może powstać porządek istotowy. Cały proces kształtowania się istoty bytu odbywa się na bazie istnienia. Istnienie jest pierwszą i główną zasadą realności bytu. Istnienie wyznacza obszar i charakter sprawianej istoty bytu. To własności transcendentalne zawarte w istnieniu określają istotę i charakter bytu, także bytu ludzkiego.

W przypadku człowieka to Bóg stwarza osobowe istnienie. Bóg stwarza istnienie człowieka jako osobowe, to znaczy wyposażone w osobowe własności transcendentalne. Te osobowe własności zawarte w istnieniu określają i kształtują naturę (istotę) człowieka jako bytu duchowo-cielesnego. Istnieniowe własności osobowe przyczynują rozumną duszę człowieka, natomiast istnieniowe własności nieosobowe sprawiają odpowiednią cielesność człowieka. Ponadto ukształtowana w pierwszej kolejności dusza wpływa również na kształt i postać cielesności.

Człowiek posiada więc osobowe istnienie, które otrzymał bezpośrednio od Boga. To jest zadatek, który określa wyraźnie całe nasze człowieczeństwo. Każde jednostkowe (pojedyncze) istnienie wyznacza indywidualną naturę danego człowieka. Własności transcendentalne charakteryzujące pojedyncze istnienie stanowią jakby kod, według którego rozwija się indywidualna natura konkretnego człowieka. W ten sposób Bóg może zakodować istotową realność człowieka.

Istota


Istota. Istota wspólnie z istnieniem tworzy konkretny byt. W tomizmie istnienie posiada rangę aktu, zaś istota jest pojmowana jako możność. Akt istnienia urealnia i sprawia treściowość istoty. W przypadku człowieka mamy do czynienia z istnieniem osobowym. Osobowe istnienie przyczynuje istotę człowieka. Istota ujęta w swoich zdolnościach (władzach) i działaniach nosi nazwę natury. Natura określa więc możliwości działania danego bytu. Naturę (istotę) człowieka dzielimy na duszę i ciało albo na formę i materię. Forma stanowi podstawę duchowości, a materia podmiotuje właściwości cielesne. Natura (istota) człowieka jest sprawiana i formowana przez własności transcendentalne istnienia. Własności osobowe przyczynują zdolności i władze duchowe. Natomiast własności nieosobowe kształtują i sprawiają zdolności i władze cielesne (życie, płeć i cielesny organizm). Dlatego o człowieku mówimy, że jest bytem złożonym duchowo-cielesnym. Powiemy także, że duchowo-cielesna jest natura człowieka. A zatem porządek istotowy jest w pierwszym rzędzie sprawiany przez wyposażenie aktu istnienia (przez własności transcendentalne). W dalszej kolejności istota jest przyczynowana przez drugorzędne przyczyny zewnętrzne (przez aniołów, rodziców i różne byty naturalne tworzące środowisko przyrodnicze). W ramach porządku istotowego istnieje również zależność cielesności od duszy (od jej wyposażenia i zdolności). Zdolności duchowe kształtują bowiem naszą cielesność. Porządek cielesności zależy więc od własności nieosobowych, ale poprzez duchowość mamy także pośredni wpływ własności osobowych. Dlatego możemy powiedzieć, że ludzkie ciało jest przystosowane i odpowiednie dla duszy i osoby człowieka. Nie można więc odrywać ludzkiej cielesności, izolować jej od osoby i duszy oraz zestawiać jedynie z materialnością przyrody. Ludzkie ciało ma charakter osobowy i różni się od materialności bytów naturalnych. Ludzkie ciało ożywia bowiem nie tylko rozumna dusza, ale przede wszystkim ożywia je osoba. Dlatego ludzkie życie jest przejawem osobowej egzystencji, czyli samej osoby i jej służy.

Realność

Realność. Realność jest skutkiem istnienia. Bez istnienia nie ma realności. Realność nie jest tym, co widzimy i dotykamy. Doświadczamy w ten sposób jedynie realności ludzkiego ciała. Ale prawdziwa duchowa realność tkwi głęboko w człowieku. Nie można jej zobaczyć, ani dotknąć. Najgłębiej w człowieku zawarta jest realność ludzkiej egzystencji. Ta realność przejawia się w działaniu własności transcendentalnych prawdy, dobra i piękna, ale również w działaniu jedności, odrębności i przedmiotowości (rzeczy). Najczęściej mylimy realność z przedmiotowością, czyli z byciem rzeczą. Mylimy wtedy realność z fizycznymi właściwościami bytu albo rzeczy – z samymi cechami fizycznymi. A przecież byt ludzki posiada również realność osobową i duchową. Realność osobowa jest najbliżej istnienia. Jest ona wyznaczona przez aktywność i moc sprawczą własności transcendentalnych. Realność duchowa polega na aktywności, czyli działaniu, władz duchowych. Wreszcie najsłabsza realność cielesna jest po prostu stawianiem oporu różnym działaniom fizycznym. Realność osobowa, czyli osobowa podmiotowość, jest całkowicie wolna, gdyż realizuje się w pełni poprzez oddanie siebie. Realność duchowa dysponuje już tylko wolnością wyboru różnych działań. A z kolei realność cielesna jest całkowicie uzależniona od otoczenia i podlega prawom fizycznym.

Jak widać, realności powinniśmy poszukiwać w rzeczywistości – w realnych bytach. Nie znajdziemy jej ani w ludzkim myśleniu, ani w kulturze. Ludzkie myślenie jest zaprzeczeniem realności. Myślenie zrodziło się bowiem z negacji rzeczywistości (z negacji Boga, ale również z negacji samego człowieka, z negacji prawdy o człowieku). Dlatego zawsze musimy zabiegać o powrót do rzeczywistości. Mamy wtedy do czynienia z filozoficznym nawróceniem.

Słownik


SŁOWNIK    PERSONALISTYCZNY

na 2007 rok



Nosce te ipsum

23 kwietnia 2012

słownik personalistyczny

Chciałbym przedstawić młodym fanom filozofii słownik personalistyczny, który powstał w 2007 roku. Został on ułożony w cyklu kalendarzowym 5 haseł na każdy miesiąc (czyli 60 haseł łącznie), aby można było spokojnie rozważyć sobie poszczególne tematy zawarte w hasłach. Na początek dajemy spis treści, żeby czytelnik mógł się zorientować w całej zawartości słownika. Co miesiąc będą się pojawiały kolejne hasła. Mam nadzieję, że lektura okaże się choć trochę pożyteczna.