9 maja 2012

Życie

Życie. Ludzkie życie ma charakter osobowy a nie biologiczny. Ludzkie życie jest odzwierciedleniem osobowego piękna. Piękno kształtuje uczuciowość człowieka. Natomiast uczucia są bezpośrednio związane z życiem. To uczucia przeżywają fascynację życiem. W ten sposób kształtuje się uczuciowe przeżycie jako upodobanie życia. Ludzkie życie staje się wtedy pierwszym i zasadniczym przedmiotem uczuć. To nasze uczucia przeżywają kontakt z życiem. Ten kontakt owocuje radością i nadzieją. Człowiek zawsze przeżywa radość i nadzieję ze spotkania z życiem. To uczuciowe spotkanie stanowi właściwe połączenie duchowości z cielesnością. Właśnie w takim spotkaniu człowiek odkrywa osobowy sens ludzkiego życia. Osobowy sens życia ukazuje nam uczucie radości i nadziei wywołane spotkanym życiem. Dla człowieka życia zawsze powinno się wiązać z radością i nadzieją. Takie przeżycie jest wyrazem fascynacji pięknem życia.

Ludzkie życie jest elementem strukturalnym łączącym duszę i ciało. Życie, powstające pod wpływem transcendentalnej własności jedności, przenosi na naszą cielesność blask i obraz osoby. Życie jest obrazem piękna osoby. Jest pięknem naszej cielesności. To ono jednoczy i spaja w całość organizm cielesny. Życie człowieka nie jest efektem rozwoju biologicznego, ani ewolucji. Jest ono skutkiem i odzwierciedleniem osoby ludzkiej na poziomie cielesności. Jest ono skutkiem działania własności transcendentalnych zawartych w osobowej egzystencji człowieka. Trzeba więc stwierdzić, że to osoba ukształtowała cielesne życie człowieka.

Ludzkie życia działa poprzez całe ciało, a szczególnie silnie oddziałuje poprzez płciowość człowieka. To życie nadaje cielesnemu organizmowi postać ludzkiego ciała. To życie sprawia, że ludzkie ciało jest wyjątkowe, bo posługuje się nim osoba (osobowa podmiotowość).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz