24 sierpnia 2018

SŁOWNIK FAMILIOLOGICZNY 1



1.Familia znaczy rodzina. Stąd wiedza o rodzinie otrzymała nazwę familiologii. Familiologia ma charakter wiedzy interdyscyplinarnej. Obejmuje takie nauki jak teologia rodziny, filozofia rodziny, psychologia rodziny, socjologia rodziny, prawo i historia rodziny. Dlatego familiologię zarejestrowano oficjalnie jako „nauki o rodzinie”. Tak powstała nowa dziedzina naukowa, która znalazła od razu miejsce w gmachu wiedzy uniwersyteckiej. My przedstawimy tutaj filozofię rodziny.

2.Rodzina jest wspólnotą osobową. Wspólnota rodzinna jest połączeniem realnych osób. Wspólnota osobowa jest strukturą powiązaną relacjami osobowymi. Te relacje przebiegają na poziomie egzystencjalnym, czyli są to relacje łączące dwa podmioty istnienia.

3.Wspólnota tworzy więc strukturę relacyjną, ale chodzi tutaj o relacje istnieniowe, które ontycznie wyprzedzają możność istotową, czyli to, co nazywamy naturą człowieka.

4.Wspólnota osobowa nie jest łącznością na poziomie natury ludzkiej. Jest to łączność istnieniowa, czyli egzystencjalne, która ontycznie poprzedza porządek naturalny. Zatem można ją nazwać łącznością nadnaturalną lub nadprzyrodzoną.

5.Rodzina jest wspólnotą osób. Wydaje się, że określenie „wspólnota” powinno być stosowane wyłącznie do zaznaczenia łączności osobowej. We wszystkich innych przypadkach pojęcie wspólnoty jest po prostu nadużywane.

6.Rodzina jest wspólnotą osób powiązanych relacjami osobowymi. Relacje osobowe dotyczą związków pomiędzy osobami. Osoba stanowi podmiotowość istnienia. Ta podmiotowość przejawia się we własnościach osobowych prawdy, dobra i piękna, które tradycyjnie były nazywane własnościami transcendentalnymi. Własności transcendentalne – czyli własności przekraczające porządek natury. Chyba jako pierwszy Gogacz przypisał te własności istnieniu bytu ludzkiego i określił je jako własności istnieniowe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz