23 czerwca 2017

Słownik Personalistyczny na rok 2017 /7

30. Człowiek nie może więc izolować swojej natury albo nawet przeciwstawiać jej osobie. Ludzka natura (dusza i ciało) musi współdziałać z podmiotowością osobową jako fundamentem realności bytu ludzkiego.

31. Natura nie może istnieć i działać bez podmiotowości istnienia, które urealnia całość ludzkiego bytu. Jeśli próbuje się oderwać i wyizolować samą naturę, to w konsekwencji zostaje ona sprowadzona do samej cielesności, ponieważ oderwana od osoby duchowość traci swoje znaczenie i zostaje sprowadzona do poziomu cielesnego. Dlatego dziś twierdzi się (naukowo), że myślenie i cała wiedza jest tylko funkcją mózgu, co zaprzecza podstawowym zasadom realności, ponieważ niematerialne myślenie zostaje uznane za działanie materialnego narządu.

32.Przecież człowiek nie mógł zacząć myśleć z powodu rozrostu mózgu, lecz to właśnie zdolność myślenia mogła spowodować ten wzrost. Dzisiejsza neurologia uznaje, że każde nowe wrażenie i każda nowa myśl zostaje utrwalona w postaci nowego połączenia nerwowego w mózgu, co oczywiście mogło powodować rozrost mózgu w przypadku człowieka.

33. Filozofia w wersji metafizycznej dbała zawsze o to, żeby śledzić i odkrywać realne zasady i przyczyny rzeczywistości (czyli tego, co istnieje). W przypadku człowieka takie podejście nabiera szczególnego znaczenia, ponieważ tylko metafizyczna antropologia pozwala nam zidentyfikować tożsamość człowieka. Tylko metafizyka może udzielić nam odpowiedzi na pytanie, kim jest człowiek. Nie ma dla człowieka ważniejszego pytania.

34. Człowiek jest osobą. Człowiek jest osobą mężczyzny lub osobą kobiety. Ponadto trzeba stwierdzić, że człowiek jest osobą wcieloną i uduchowioną. Osoba wyraża się poprzez ludzką naturę złożoną z duszy i ciała. Dlatego osoby mężczyzny lub kobiety wyrażają się poprzez odpowiednia i właściwą im duchowość i cielesność. Stąd płeć jest cielesnym wyrazem osoby.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz