21 marca 2013

Do czego służy nam ciało?



47. Do czego służy nam ciało? Człowiek jest wcieloną osobą, która zamieszkuje na ziemi. Dlatego cielesność stanowi integralny element ludzkiej bytowości. Potocznie mówimy, ze człowiek jest bytem duchowo-cielesnym. Jest więc bytem złożonym. Złożonym z osoby i natury, a w zakresie natury złożonym z duszy i ciała. Człowiek ma za zadanie panowania nad wszystkimi tymi elementami. Zresztą człowiek działa i żyje zawsze w całości. Człowiek powinien więc rozpoznać do czego służą wszystkie składniki jego bytowości.


Ludzka osoba nie może żyć i funkcjonować bez ciała, ponieważ jest wcieloną osobą. Dlatego cielesność służy bezpośrednio naszej osobie. Zapewnia nam ona kontakt ze światem zewnętrznym, a także z innymi osobami. Ludzkie osoby spotykają się bowiem poprzez cielesność. To przecież cielesność umożliwia nam rozmowy z innymi ludźmi, chociaż taka rozmowa jest już wyrazem mowy wewnętrznej, czyli duchowej otwartości naszej osoby. Ponadto ciało zapewnia nam różnorodność działania, gdyż stwarza najróżniejsze możliwości przeprowadzenia konkretnego działania (mamy np. różne możliwości zapisania jakiegoś tekstu). Na koniec możemy stwierdzić, że cielesność pozwala nam na spełnienie zjednoczenia między kobietą i mężczyzną, gdyż cielesna łączność jest wyrazem wspólnotowej jedności.


Trzeba zatem stwierdzić, że cielesność człowieka nie jest czymś niepotrzebnym lub zbytecznym. Ona ma jasne zadanie w życiu człowieka. Otóż osoba czysto duchowa działa w sposób ostateczny, czyli nie jest w stanie cofnąć swoich decyzji. Natomiast człowiek jako wcielona osoba może się nawrócić i na nowo spotkać z Bogiem. Nasza cielesność osłabia ostateczną decyzję woli i rozumu, gdyż rozciąga ją w czasie na całe ludzkie życie. Dzięki władzom zmysłowym i uczuciowym przeżywamy swoje życie rozciągnięte w czasie. Dlatego dopóki trwa nasze życie, dopóty możemy je odmienić i nawrócić się do osobowego spotkania z Bogiem. Możemy więc stwierdzić, że nasza cielesność odsuwa w czasie ostateczną decyzję naszego ziemskiego życia.

Z jednej strony cielesność daje nam możliwość oddalenia ostatecznej decyzji naszego życia, ale jednocześnie z drugiej strony odbiera nam wszechwładną pewność poznania i wiedzy. Przecież to z powodu cielesności nie wiemy wszystkiego na pewno, dlatego miotają nami przeróżne wątpliwości, z których rodzą się bzdurne pomysły. Dlatego człowiek potrzebuje wiary, która może nas usprawnić w poznawaniu realności (także Boga).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz